Lebomló teríték - 2. rész: Amit a cukornád tányérról és dobozról tudni érdemes
Miért környezetkímélő a cukornádból készült tányér? Hogyan készül? Tényleg csak természetes anyagokat tartalmaz?
A cukornád tányérok és dobozok alapanyaga
A cukornádból készült tányérok és elviteles dobozok jellemzői
- az előállítása 99%-kal kisebb karbonlábnyomot hagy maga után
- környezetbarát anyagból, kipréselt cukornádból készül, amely egyébként hulladéknak minősülne
- a háztartásban keletkező élelmiszer hulladékkal együtt iparilag komposztálható és a komposztálási folyamat során teljesen lebomlik
- a természetes anyag segít frissen és ropogósan tartani az ételeket
- erősebb, mint a habosított műanyagból vagy papírból készült tároló dobozok vagy tányérok, ezért akár vékonyabb, könnyedebb kivitel is lehetséges, ami ráadásul csökkenti a helyigényét, ami nagyobb tételek szállításánál nem elhanyagolható szempont
- forró és zsíros ételekhez egyaránt használhatók, -20 és 120 Celsius fok között!
Amennyiben szelektív gyűjtése, illetve ipari komposztálása nem megoldott, a cukornád termékeket a kommunális hulladékok közé javasolt kidobni.
A cukornád dobozban friss marad az étel
Elérhető cukornád teríték típusok
Fontos tudni, hogy nem minden biológiailag lebomlónak vagy komposztálhatónak kikiáltott termék alkalmas az ipari komposztálásra, erre szigorú iparági szabványok vonatkoznak, a tanúsítványok megszerzése komoly beruházást, elkötelezettséget és persze minőséget igényel. Európában az MSZ:EN13432 szabvány az irányadó. Az általunk forgalmazott Vegware termékek megfelelnek ennek a szabványoknak.
Hogy milyen termékeket lehet komposztálhatónak hívni, azt a „Komposztálással és biológiai lebomlással hasznosítható csomagolás követelményei. Vizsgálati program és a csomagolás végleges elfogadásának értékelési feltételei” elnevezésű EN13432 európai szabvány határozza meg, felsorolva azokat a követelményeket, amelyeknek teljesülniük kell, négy jellemzőt vizsgálva:
1) biológiai lebomlás
2) biológiai kezelés során történő szétmállás;
3) A komposzt minősége (Ökotoxicitás) és
4) Kémiai tulajdonságok.
A legismertebb tanúsító szervezetek a TÜV, Vincotte, DIN Certo, illetve a Seedling logó is az ipari komposztálhatóságról tanúskodik.
Az ilyen termékek házi körülmények közötti komposztálhatóságáról nem mondhatunk semmit, hiszen nem tudhatjuk, hogy a házi/kiskerti komposztban megtalálható-e a mikrobák, oxigén, nedvesség és hőmérséklet fent említett egyensúlya, és így garantálható-e, hogy 12 héten belül megfelelő minőségű komposzttá alakul. (Jellemzően nem.)